16 Квітня в Український Соціал-Демократії

86

16 квітня 1944р.

м. Берлін, Німеччина. Помер у еміграції Микола Володимирович Порш – політичний і державний діяч, публіцист, науковець-економіст, член УКраїнської Центральної і Малої Рад, генеральний секретар праці, війскових справ в урядах УНР, посол УНР у Німеччині, член Революційної української партії (РУП), лідер Української соціал-демократичної робітничої партії (УМДРП). Народився 19 жовтня 1877р. у м. Лубни на Полтавщині.

У 1906, незабаром після заснування УСДРП, Порш разом з Д. Антоновичем, Винниченко Володимир Кирилович  і Петлюра Симон Васильович став одним з її лідерів.

1917 входив до складу Української Центральної Ради та Малої Ради. У листопаді 1917 р. Порш був призначений генеральним секретарем праці УНР, а 18 грудня — генеральним секретарем військових справ. У цей час відбувалася стихійна демобілізація, солдати після років в окопах масово покидали фронт. 26 грудня на засіданні Генерального Секретаріату Порш доповідав: «Армія з кожним днем розвалюється. Військові частини зменшуються, як більшовицькі, так і українські. За поданням Порша 16 січня 1918 Мала Рада прийняла закон «Про народну армію», який регламентував основні засади створення української армії на основі народної міліції (для порівняння, ленінський Декрет про створення був виданий лише через 12 днів. У 1917—1918 Порш також був у ЦК УСДРП, очолював Українську Раду робітничих депутатів. 27 липня 1918 заарештований разом з С. Петлюрою за звинуваченням у підготовці повстання проти гетьмана Павло Скоропадського.

В епоху правління Директорії був призначений послом у Берлін, де перебував з 1919 по 1920. У 1920 році відійшов від політичної діяльності. Після ліквідації УНР оселився в Німеччині.
У еміграції жив у Німеччині. Писав праці з економіки, перекладав на українську мову твори Карла Маркса.

У 1944 загинув у Берліні (за іншою версією пропав безвісти).
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *